Přátelé uzenáři, nově jsme naskladnili střeva a střívka pro výrobu klobás nebo párků. Jistě Vás potěší i výhodná cena. Jsme zde pro Vás. Břeťa a Michal

Maďarské sedlácké klobásy

Jednotlivé druhy masa si nakrájíme na kousky, aby se nám pohodlně vlezly do mlýnku.

Hovězí maso meleme 3x na nejmenší šajbě (děrované sítko v mlýnku) nejlépe velikost 3 mm. Získáme tak tzv. prát, který nám zajistí celistvost a spojení masa ve střevě a při důkladném míchání se poté klobásy nerozpadají.

Plec a bůček meleme na šajbě 6mm.

Kotletu buď krájíme nožem na kostky velikost cca 1,5 cm x 1,5 cm  a nebo pokud je možnost tak na šajbě „ledvina“.

 

Míchání:

Všechno takto namleté maso spolu s kořením a solí mícháme v míchačce, případně ve větší nádobě (vanička, řeznická přepravka a podobě), ale pak už se musíte spoléhat na své ruce. Nezapomínáme přilévat postupně cca 0,5l studené vody. Během míchání by neměla být překročena teplota masa přes 12 st.

Jak poznáme, že je dílo dobře vymícháno? Stačí udělat v dlani placku a pokud se při přetočení maso z dlaně neodlepí, je hotovo. 

 

Plnění do střev:

Takto vymíchané maso dáváme do plničky. Plničku neplňte hned najednou, vždy po vrstvách dobře utlačte, abyste vytlačili přebytečný vzduch, který by pak mohl dělat při plnění do střev problémy. Po naplnění střev vytváříme přetáčením vámi zvolenou velikost klobás. 

 

Osoušení a uzení:

Klobásy nasadíme na uzenářské hůlky a necháme přes noc v pokojové teplotě vysušit. V našem případě jsme použili osoušení v udírně Lauzner, která nám dobu osoušení zkrátila oproti klasické udírně na polovinu času. Osoušeli jsme při teplotě 75 st.

Po dosušení klobás zapálíme Gekona a takto udíme v závislosti na kalibraci (velikosti) střev cca 6h.

Po vyuzení doporučujeme nechat klobásky v udírně vystydnout, případně vyvěsit na chladném místě.

Dobrou chuť.

 

A pamatujte… „Kdo neudí s námi a s Gekonem, udí proti nám!“